سوالی که بسیاری از مبتلایان به این بیماری از پزشک متخصص اورولوژی می پرسند:

آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود ؟

بسیاری از آقایان درباره بیماریهای شایع مردانه چیز زیادی نمی دانند و هنگام مواجه شدن با یکی از این مشکلات دچار ترس و اضطراب میشوند در حالی که بسیاری از بیمار یهای مربوط به آقایان به راحتی قابل درمان است. یکی از شایع ترین بیمار یهای مردانه، هیدروسل است اما واقعا چقدر از این بیماری اطلاع دارید؟ آیا از علایم و چگونگی درمان آن باخبرید؟ اگر پاسخ شما منفی است، خواندن این مطلب را به شما توصیه میکنم.

هیدروسل مایعی است كه اطراف بیضه را احاطه میكند و باعث تورم كیسه بیضه میشود و ممكن است یك طرفه یا دو طرفه باشد. تقریبا از هر 10 نوزاد پسر، یک نوزاد به طور مادرزادی در بدو تولد دچار هیدروسل است اما اغلب آنها در طی یك ماه اول، بدون درمان بهبود مییابند. گاهي مردان نیز ( اغلب بالای 40 سال ) به علت التهاب یا صدمه به كیسه بیضه، به هیدروسل مبتلا ميشوند. از طرفی التهاب ممكن است ناشی از عفونت اپیدیدیم (لول ههای ظریف و پرپیچ و خمی که پشت هر بیضه قرار دارند) یا عفونت بافت بیضه (اركیت) باشد.

 

آیا درد از علایم هیدروسل است؟

هیدروسل معمولا دردناك نیست ولی اگر فرد دچار تورم كیسه بیضه شود، باید به پزشك مراجعه کند تا علل دیگر همچون سرطان بیضه و احتما ل هاي دیگر را بررسی كند، بنابراین تمام مردان مبتلا به هیدروسل باید تحت سونوگرافی بیضه قرار بگیرند. در بسیاری از موارد، هیدروسل با فتق كشاله ران همراه است. در این موارد به علت ضعف دیواره شكمی، قسمتی از روده به داخل كیسه میرود كه به درمان نیاز دارد.

چگونگی تشخیص هیدروسل

از آنجا كه مایع هیدروسل معمولا شفاف است، پزشك برای تشخیص آن از آزمایش عبور نور از میان كیسه بیضه استفاده میكند. گذر نور نشان دهنده وجود مایع شفاف است ولی تشخیص، قطعی نیست زیرا ممكن است حالت هاي دیگر همچون فتق نیز وجود داشته باشد. در صورتی که پزشك به ایجاد هیدروسل به علت وجود التهاب مشكوك باشد، آزمایشهاي خون و ادرار مشخص خواهند كرد كه آیا علت هیدروسل التهاب اپیدیدیم است یا خیر؟در مواردی که مایع احاطه كننده بیضه ها، مانع لمس آنها شود، از روشهای تشخیصی دیگر نظیر سونوگرافی استفاده خواهد شد. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فركانس بالا، برای ایجاد تصاویر اجزای داخل بدن انجام میشود و برای بررسی احتمال وجود توده یا علل دیگر تورم كیسه بیضه نیز به كار می رود. در پسر بچه ها معمولا هیدروسل طی یك سال به طور خود بخود محو میشود اما اگر پس از یك سال از بین نرفت یا به بزرگ شدن ادامه داد، به جراحی نیاز خواهد داشت. البته کشیدن مایع هیدروسل در بچه ها به دلیل خطر عفونت به هیچ وجه نباید انجام شود. در بزرگسالان نیز اغلب هیدروسل خودبخود از بین میرود و زمانی به درمان نیاز پیدا میكند كه آنقدر بزرگ شود كه غیرقابل تحمل یا بد شكل باشد

 

روشهای درمانی

هیدروسلکتومی یا همان جراحي برداشتن هیدروسل، بدون نیاز به بستری طولانی و با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود. برای این كار جراح برشی روی كیسه بیضه یا پایین شكم ایجاد میكند و ضمن تخلیه مایع، اصلاحات لازم را انجام م یدهد. اگر طی جراحی هیدروسل، فتق كشاله ران هم تشخیص داده شود، حتی اگر برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نكرده باشد، پزشك آن را برمي دارد. حتی در مواردی ممکن است جراح به عدسی چشمی حین عمل جراحی نیاز داشته باشد، تا در حین عمل به اپیدیدیم و مجاری اسپرم بر آسیبی  رسد. در عین حال، بعد از عمل «هیدروسلكتومی » لازم است لوله تخلیه و پانسمان حجیم روی ناحیه برش برای چند روز اول بعد از جراحی قرار گيرد. افزایش مصرف مایعات و استفاده از كیسه یخ روی موضع در 24 ساعت اول پس از جراحي، تورم را كاهش میدهد. فراموش نكنيد جراحی هیدروسل در بچه ها به جای ناحیه کیسه بیضه، باید با شکاف جراحی کشاله ران انجام شود. روش دیگر درمان هیدروسل، تخلیه با سوزن است. این روش براي افرادی انجام میشود كه به علت بیماری های زمینه ای، خطر انجام عمل جراحی در آنها زیاد است اما به طورکلی توصیه نمی شود زیرا احتمال عود مایع ایجاد عفونت یا درد كیسه بیضه زياد است. البته باید توجه داشت كه اصولا در بعضی مواقع احتمال عود هیدروسل وجود دارد.

 

آیا هیدروسل باعث ناباروری میشود؟

 

سوالی که اغلب افراد در صورت ابتلا به هیدروسل از پزشک خود مي پرسند این است که آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود؟ هیدروسل به خودی خود عامل ناباروری نیست اما ممكن است همراه با عوامل زمینه ای در بیضه مثل عفونت یا توده باشد كه این عوامل، تولید یا عملكرد اسپرم ها را دچار اختلال می كنند، هیدروسل را با واریکوسل اشتباه نگیرید، واریکوسل باعث ناباروری می شود

كه البته هنوز علت آن معلوم نيست. برخي از کارشناسان معتقدند که وريدهاي بيضه، خون را در شريان بيضه سرد ميکنند و به اين ترتيب به حفظ درجه حرارت مناسب براي توليد مناسب اسپرم کمک ميکنند. واریکوسل با مسدود کردن جريان عادي خون، ممکن است باعث شود درجه حرارت بيضه ها بيش از حد بالا رود و به اين ترتيب بر توليد اسپرم و حرکت آن اثر بگذارد.

توصی ههای کلیدی

به همه آقایان توصیه میشود در صورت بروز هرگونه مشکل در ناحیه تناسلی و ادراری، به سرعت به پزشک مراجعه کنند تا درمان های لازم در موعد مقرر برايشان انجام شود. متاسفانه بسیاری از آقایان هنگام بروز مشکلات مردانه خجالت میکشند به پزشک مراجعه کنند و به همین دلیل روند درمان را به تعویق می اندازند و این موضوع گاهی به قیمت گزافی تمام میشود.

 

برای بدست آوردن اطلاعات درباره ی موضوعات زیر بر روی لینک  زیر هر موضوع کلیک کنید:

 

فروش اینترنتی تقویت کننده ی جنسی گیاهی

 

*  تفسیر آزمایش آنالیز منی بر 

 http://vet110.blogfa.com/post-17.aspx

 

واریکوسل

 http://vet110.blogfa.com/post-31.aspx

 

* داروی گیاهی برای تقویت جنسی مردان - درمان زود انزالی و افزایش تولید اسپرم

 http://vet110.blogfa.com/post-167.aspx

 

* انزال زودرس

http://vet110.blogfa.com/post-39.aspx

 

* همه چیز درباره استمناء

http://vet110.blogfa.com/post-34.aspx

 

* داروهایی که میل جنسی را تحت تاثیر قرار میدهند کدامند ؟

 http://vet110.blogfa.com/post-71.aspx

 

اندازه نرمال الت تناسلی در مردان چقدر است؟

http://vet110.blogfa.com/post-62.aspx

 

* نشانه هاي مشكلات جنسي در مردان

http://vet110.blogfa.com/post-53.aspx

 

* ۳ نکته درباره ی ریتم جنسی

 http://vet110.blogfa.com/post-49.aspx

 

* داروهاي مربوط به مشكلات جنسي براي چه كساني و در چه شرايطي قابل استفاده‌اند؟

http://vet110.blogfa.com/post-45.aspx

 

* عوامل موثر بر توان جنسی

http://vet110.blogfa.com/post-139.aspx

 

* بزرگ شدن سينه ي مردان

http://vet110.blogfa.com/post-146.aspx

 

* آندروپوز يا يائسگي مردانه

http://vet110.blogfa.com/post-166.aspx

 

* داروها عامل 25 درصد از ناتوانی‌های جنسی هستند

 http://vet110.blogfa.com/post-155.aspx

 

* مراحل هيجان جنسي

http://www.vet110.blogfa.com/post-173.aspx

 


برچسب‌ها: آیا هیدروسل باعث ناباروری می شود, هیدروسل, آب آوردگی بیضه, درمان هیدروسل, درمان آب آوردگی بیضه
نوشته شده توسط دکتر مهدي مناف زاده در دوشنبه ۱ اسفند۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۴۵ بعد از ظهر | لینک ثابت |